English French German Italian Norwegian Polish

Zapraszamy na Odpust Parafialny w Rokitach

Maj 12, 2024 Hit: 268
Zapraszamy na Odpust Parafialny w Rokitach

W czwartek, 16 maja przypada wspomnienie patrona Polski i naszej parafii - Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Jest to upamiętnienie jego męczeńskiej śmierci, która nastąpiła tego samego dnia 366 lat temu. 

Odpust parafialny jest jednym z najważniejszych wydarzeń w każdej parafii, świętem wspólnoty, jaką ona tworzy. W naszej parafii msza św. odpustowa odbędzie się o godzinie 18.00 w Kościele w Rokitach.

Za nawiedzenie w tym dniu naszej świątyni można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

Skrócona sylwetka Andrzeja Boboli

16 maja  w 1657 roku Andrzej Bobola, jezuita i misjonarz, autor tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, poniósł śmierć męczeńską za wiarę. Zginął w Janowie Poleskim, zamordowany przez oddział Kozaków. Został beatyfikowany w 1853 roku przez papieża Piusa IX, a kanonizowany – przez Piusa XI w 1938 roku. W tym roku przypada 366. rocznica jego śmierci.

 

Święty Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku, w epoce toczących się w Europie wojen religijnych. Od 1642 do 1646 roku prowadził działalność ewangelizacyjną w Pińsku, potem znów wyjechał do Wilna i od 1652 ponownie przebywał w Pińsku. Był kaznodzieją w kościele Świętego Stanisława oraz misjonarzem Pińszczyzny. Był człowiekiem głębokiej modlitwy, praktykującym ascezę i wyrzeczenia. Jego działalność ewangelizacyjna wzbudzała sprzeciw zarówno wśród prawosławnych, jak i Kozaków, wrogo nastawionych do jezuitów i Polaków. W maju 1657 roku na Janów Poleski, gdzie pracował napadli Kozacy, którzy dopuścili się rzezi katolików i Żydów. 16 maja 1657 roku jezuita został ujęty, poddany torturom i zamordowany przez oddział kozacki. Beatyfikowany w 1853 roku przez papieża Piusa IX, został kanonizowany przez Piusa XI w 1938r.

 

W 2002 roku Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski. Jest kolejnym, drugorzędnym patronem naszego kraju, czczonym na równi ze Świętym Stanisławem Kostką. Głównymi patronami Polski są Najświętsza Maria Panna Królowa Polski oraz święci biskupi i męczennicy – Wojciech i Stanisław.

 

Czytany 268 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

POLECAMY

 

Losowe Zdjęcia

Koło Gospodyń

Facebok

Parafia

Polecane Video

OSP Rokity

Wypadek drogowy na
15 czerwca o godzinie 16:33 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku drogowego na drodze ...
Pożar budynku
12.05.2024 o godzinie 5.10  nasza jednostka OSP została zadysponowana do palącego się budynku ...
OSP Rokity dołączyła do
Miło nam poinformować że od 1 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Rokitach została włączona do ...
Zebranie sprawozdawcze
28 lutego 2024 roku w Sali remizy odbyło się Zebranie sprawozdawcze OSP Rokity. Było to coroczne ...
Nagłe zatrzymanie
W niedzielę 28 stycznia 2024 roku o godzinie 10.36 do naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ...

Statystyki

DzisiajDzisiaj60
WczorajWczoraj631
W tym tygodniuW tym tygodniu60
W tym miesiącuW tym miesiącu17423
OgółemOgółem2894314

Ten serwis internetowy korzysta z plików "cookies" (tzw. "ciasteczek") i podobnych technologii. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim dysku To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk